>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net

Mirë Se Vini n`RM >> KaLoNi MiRë Me Ne << Të Gjitha Në Një Vend
 
ForumPortaliGalleryLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Mbreteria e Rilindjes
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeThu Dec 03, 2009 8:44 pm nga Ibish_sakica

» Mbreterit e rilindjes loja me e mire ne bote
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeWed Nov 18, 2009 11:42 pm nga ardianii

» My Websites
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeWed Aug 05, 2009 4:22 pm nga Ultimate

» iPhone 3G S shitet paraprakisht në SHBA
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeMon Jun 15, 2009 1:35 pm nga Abbi

» Paraqiten Nokia E72 e 5530 Xpress music
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeMon Jun 15, 2009 1:34 pm nga Abbi

» Moza në lidhje me Arin?
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeMon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» West: Jam njeri që preki për toke
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeMon Jun 15, 2009 1:33 pm nga Abbi

» Ford është aktori më i paguar
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeMon Jun 15, 2009 1:32 pm nga Abbi

» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeMon Jun 15, 2009 1:31 pm nga Abbi

September 2024
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

 

 Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Abbi
WebMaster
WebMaster
Abbi


Numri i postimeve : 229
Join date : 16/11/2008
Age : 32
Location : n`Mitro

Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën Empty
MesazhTitulli: Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën   Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën I_icon_minitimeFri Jun 12, 2009 12:36 pm

Një raport që vlerëson ndihmat që tetë vendet më të pasura të botës i japin Afrikës ka kritikuar Italinë dhe Francën se nuk i kanë mbajtur premtimet e tyre.
Raporti i cili mbështetet nga figura si Bill Gates dhe Desmond Tutu thotë se Italia në fakt ka shkurtuar në vend se të rrisë ndihmat për Afrikën, sic kishte premtuar në samitin e G8-ës në Gleneagles në vitin 2005.

Studimi i organizatës ONE - më parë e quajtur DATA është një paralajmërim vjetor që ju bëhet vendeve më të pasura rreth zotimeve të tyre që i kanë bërë në samitin e G8-ës në Gleneagles të Britanisë para katër viteve.

Franca dhe Italia janë në krye të vendeve që nuk kanë mbajtur premtimet, dhe në përgjithësi mesazhi është se nëse ndihmat mbesin në këtë nivel atëherë Afrika do të merr vetëm një të tretën e ndihmave të premtuara deri në vitin 2010.

Atje ku janë rritur ndihmat shihen ndryshime të mëdha, veçanërisht në luftën kundër AIDS-it si dhe në përmirësimin e arsimit anembanë Afrikës.

Në një prezantim të përbashkët të raportit, Sir Bob Geldof dhe ish sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan u theksua se vendet më të varfra që përfituan me se pakti nga globalizimi tani po vuajnë më së shumti në një krizë që nuk ka të bëjë asgjë me ta.

Britania është nga ato vende që ka dyfishuar ndihmat për Afrikën ndërsa Amerika e cila i ka rritur ato, është kritikuar se duke i mos i dërguar ndihmat përmes qeverive afrikane po e zvogëlon efektivitetin e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Italia dhe Franca “nuk ndihmojnë Afrikën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Newton do të ligjërojë në Afrikën e Jugut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
>> RiniaMitro .:.RM.:.www.RiniaKH.LoLForum.Net :: .:. Diskutime .:. :: Lajmet nga Bota-
Kërce tek: